Leht, mida soovite vaadata, asub veebi täisversioonis. Kas soovite vaadata täisversiooni?

Edasi

Riigikogu

ENPA Eesti delegatsioon osaleb assamblee istungil Strasbourgis

Eesti delegatsiooni esimehe ja ENPA asepresidendi Marianne Mikko sõnul tuleb tõsine töönädal. „Arutleme teemadel, nagu kuivõrd Euroopa ajakirjanikel on võimalus töötada demokraatia valvurina, kuivõrd erakorralise olukorraga riigid nagu Ukraina, Türgi ja Prantsusmaa järgivad õigusriigi printsiipe, ning kolmandaks, kuidas järgitakse kübersõjas inimõigusi,“ ütles Mikko.

Istungil on arutelu all veel kliimamuutusi käsitlev Pariisi kokkulepe, ravimitele mittealluv tuberkuloos Euroopas, olukord Liibüas, terroristliku rühmituse ISIS rahastamine, riigisiseste migrantide humanitaarsed vajadused ning migreerunud laste integreerimine, toetamine ja kaitsmine läbi kohustusliku hariduse.

Kammertooni nädalale annab Mikko sõnul aga sõltumatu komisjoni raport korruptsioonist ehk nn kaaviaridiplomaatiast, mis avalikustatakse täna õhtul ENPA kodulehel.

Eesti delegatsioon on ENPA istungil koosseisus Marianne Mikko, Tiit Terik ja Jaak Madison.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post merilin.kruuse@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee

Riigikogu külastas 4000 inimest

Külalisi oli ka välisriikidest, näiteks Ameerika Ühendriikidest, Austriast, Brasiiliast, Hispaaniast, Iirimaalt, Iisraelist, Indiast, Itaaliast, Jaapanist, Leedust, Lätist, Prantsusmaalt, Rootsist, Saksamaalt, Soomest, Suurbritanniast, Šotimaalt, Šveitsist, Türgist, Ukrainast, Valgevenest ja Venemaalt.

Terve päeva olid avatud Riigikogu esindus- ja tööruumid. Fraktsioonides sai kohtuda saadikutega.

Riigikogu lahtiste uste päev algas pärimusmuusikute tervituskontserdiga Toompea lossi rõdult. Külalisi tervitas lossi hoovis Riigikogu esimees Eiki Nestor.

Valitsuse infotunnis vastasid rahva küsimustele peaminister Jüri Ratas, kaitseminister Jüri Luik ja kultuuriminister Indrek Saar.

Lahtiste uste päeval peetud mälumängus „Eesti Vabariik 100“ teadis kõige rohkem õigeid vastuseid Riigikogu I võistkond, kuhu kuulusid parlamendiliikmed Andres Herkel, Kristen Michal, Marko Pomerants ning Riigikogu õigus- ja analüüsiosakonna nõunik Toivo Mängel. Koolivõistkondadest oli parim Tallinna Reaalkool.

Kohvikus toimus arutelu „100 saabunud. Kuidas ja kuhu edasi?“, kus vahetasid mõtteid Riigikogu liikmed Monika Haukanõmm, Liisa Oviir, Henn Põlluaas, Kersti Sarapuu, Helir-Valdor Seeder ja Urve Tiidus. Arutelu juhtis Urmas Vaino.

Kultuuripärandi aastal viisid huvilisi ajas tagasi Eesti Vabaõhumuuseumi töötoad ja oma tegemisi tutvustas Konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut. Eesti Meremuuseum tutvustas töötubade ja väljaandega Lennusadama näitust “100 aastat kiilu all. Eesti lugu laevades 1918-2018”. Eesti Ajaloomuuseumi „Laste Vabariigis“ sai koos sõpradega üles ehitada oma unistuste riiki ja vaadata Eesti multifilmiklassikat. Kohal oli ka NUKU muuseum töötoaga „NUKU mängud“.

Lahtiste uste päeva lõpetas Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärimusmuusikute hea tuju kontsert Valges saalis.

Riigikogu tähistas lahtiste uste päevaga 99. sünnipäeva.

Esimene iseseisvas Eestis rahva valitud esindus – Asutav Kogu – tuli kokku 23. aprillil 1919. aastal Tallinnas. Riigikogu tähistab seda sündmust igal aastal lahtiste uste päevaga.

Tänavu kahekümnendat korda toimunud lahtiste uste päeva traditsioon sai alguse 1999. aastal.

Fotod Riigikogu sünnipäevast (pildid laekuvad viivitusega): https://fotoarhiiv.riigikogu.ee/xiii-riigikogu/xiii-riigikogu-sundmused/riigikogu-lahtiste-uste-paev-2018/.

Video valitsuse infotunnist https://www.youtube.com/watch?v=utN9qAXFTeY.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Riigikogu eelinfo 23. – 29. aprillini

Esmaspäev, 23. aprill

Sündmused

Kell 9 – väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson asetab Riigikogu nimel pärja rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel langenud Eesti kaitseväelaste mälestamise tseremoonial (Paldiski).

Kell 10 – Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa osaleb Eesti Vabariigi 100. aastapäevale, Iisraeli Riigi 70. aastapäevale ja Eesti Juudi Kogukonna taassünni 30. aastapäevale pühendatud konverentsil (Kultuurikatel).

Kell 11.40 – Riigikogu aseesimees Kalle Laanet osaleb jüripäeva oikumeenilisel mälestusteenistusel ja asetab Riigikogu nimel pärja sõjameeste mälestuseks ning avab koos Poola Senati esimehe Stanisław Karczewskiga näituse „Józef Piłsudski – Poola ja Euroopa riigimees” (Tori kirik).

Kell 12.30 – väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson osaleb kohtumisel Rootsi parlamendi spiikri Urban Ahliniga.

Kell 15 – Riigikogu esimees Eiki Nestor juhatab Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise raames toimuvat rahvusparlamentide esimeeste kohtumist (Hilton Tallinn Park hotell).

Konverents toimub 23. – 24. aprill. Konverents on avalik ja otseülekannet saab jälgida veebilehelt parleu2017.ee veebilehelt, kust leiab ka konverentsi programmi.

Hilton Park Hotelli pressialal on võimalus jälgida konverentsi otseülekannet, samuti teha intervjuusid. Intervjuu soovidest palume eelnevalt teada anda. Foto- ja/või videomaterjal tehakse esimesel võimalusel kättesaadavaks parleu2017.ee veebilehel ja Riigikogu Flickri kontol ning YouTube’is. Konverentsil osalejate mõtteid jagame sotsiaalmeedia vahendusel Facebookis ja Twitteri kontol.

Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani annab lühikese pressibriifingu esmaspäeval kell 18 Hilton Park Hotelli pressialal.

Kell 18 – Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa osaleb Iisraeli suursaadiku vastuvõtul (Radisson Blu Sky Hotel).

Kolmapäev, 25. aprill

Sündmused

Kell 9 – Riigikogu simulatsioon Tallinna Ülikoolis, kus poliitikast huvitatud noortel on võimalik kogeda rahvasaadiku tööd. Ülevaate hetkepoliitikatest annavad ministrid, ministeeriumide esindajad ja Riigikogu liikmed. Simulatsioonil osalejad koostavad fraktsioonide kaupa seaduseelnõud, lähtudes oma fraktsiooni ideoloogiast.

Kell 11 – Riigikogu tööst kõnelevad noortele Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa ning liikmed Andres Herkel, Tarmo Kruusimäe, Laine Randjärv ja Rainer Vakra (Tallinna Ülikool).

Riigikogu kahepäevane simulatsioon on Tallinna Ülikooli Ühiskonnateaduste Instituudi üliõpilasnõukogu Civitas ja Tallinna Noortevolikogu korraldatav iga-aastane üritus.

Kell 15.50 – Riigikogu esimees Eiki Nestor kohtub Norra kroonprints Haakoniga.

Neljapäev, 26. aprill

Sündmused

Kell 10 – Riigikogu esimees Eiki Nestor peab avakõne Riigikogu simulatsioonil. Päev jätkub seaduseelnõude lugemise, neisse paranduste tegemise ja hääletustega (Riigikogu istungisaal).

Kell 12.40 – väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson kohtub Kreeka kaitseväe juhataja admiral Evangelos Apostolakisega.

Kell 15 – Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa kohtub Saaremaal mittetulundusühingute esindajatega.

Reede, 27. aprill

Sündmused

Kell 15 – Eesti-Prantsusmaa parlamendirühma liige Jaak Madison kohtub Prantsuse departemangu Seine Maritime Euroopa Maja liikmetega (ruum L241).

Välislähetused

20. – 26. aprill
Eesti-Egiptuse parlamendirühma esimees Oudekki Loone, liige Erki Savisaar (21. – 26. aprill) ning Eesti-Aafrika parlamendirühma esimees Mart Nutt (21. – 26. aprill) on visiidil Egiptuses, kus kohtuvad Kairo linnapea ning parlamendi, ministeeriumide ja Eesti saatkonna esindajatega.

21. – 29. aprill
Riigikogu liige Yoko Alender osaleb seitsmendal maailma parlamendiliikmete Tiibeti-teemalisel konverentsil New Delhis ja kohtumistel Tiibeti parlamendi spiikriga eksiilis Dharamsalas Indias.

22. – 24. aprill
Riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso ning liikmed Johannes Kert, Ants Laaneots ja Margus Tsahkna osalevad iga-aastasel NB8+Poola parlamentide kaitsekomisjonide julgeolekufoorumil Szczecinis Poolas.

22. – 27. aprill
Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni juht Marianne Mikko ning liikmed Jaak Madison (23. – 25. aprill) ja Tiit Terik (22. – 25. aprill) osalevad ENPA 2018. aasta teisel osaistungil Strasbourgis Prantsusmaal.

27. aprill
Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimees Toomas Vitsut osaleb Euroopa Komisjoni subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse rakkerühma kolmandal kohtumisel Brüsselis Belgias.

27. – 29. aprill
Vahemere Liidu Parlamentaarse Assamblee (VLPA) Eesti delegatsiooni esimees Kersti Sarapuu ja liige Henn Põlluaas osalevad assamblee plenaaristungil Kairos Egiptuses.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Menetlusse võeti eelnõu Mart Laari Eesti Panga Nõukogu esimehe ametisse nimetamiseks

Seoses Eesti Panga Nõukogu esimehe Mart Laari ametivolituste lõppemisega 12. juunil 2018 teeb Vabariigi President Riigikogule ettepaneku vastavalt põhiseadusele nimetada Mart Laar uueks ametiajaks Eesti Panga Nõukogu esimeheks alates 13. juunist 2018. Seadus ei piira õigust nimetada Eesti Panga Nõukogu esimeest ametisse kaheks ametiajaks järjestikku.

President põhjendas, et kahekordne peaminister Mart Laar on oma mitmekülgsete teadmiste ja juhtimiskogemusega sobiv inimene täitmaks Eesti Panga Nõukogu esimehe rolli. Ta on viie aasta jooksul tõestanud oma sobivust sellesse ametisse.

Eesti Panga Nõukogu esimehena on Mart Laar käivitanud uuel tasemel järelevalve Eesti Panga üle, algatades Eesti Panga tegevuse hindamise protsessi, mis aitab vältida negatiivseid üllatusi. Samuti on ta esimehena toetanud Eesti Panga siseauditi tegevuse viimist uuele tasandile, mis on sealhulgas kaasa toonud selle, et auditi käigus tehtud soovitused on täna tähtajaks täidetud.

Mart Laar on tugevdanud Eesti Panga Nõukogu positsiooni järelevalveorganina. Ta on algatanud Eesti Panga Nõukogu sisulise aruande lisamise Riigikogule esitatavale Eesti Panga aastaaruandele, käivitanud Nõukogu enesehindamise protsessi ja viinud sisse tema liikmetele ametialase käitumise juhise.

President leiab, et vajame Eesti Panga Nõukogu esimehe positsioonil tugevat isiksust ja usaldusväärset autoriteeti, kel kriitilisel hetkel oleks kogemusi ja julgust tegutseda. Seetõttu esitan Mart Laari uueks ametiajaks Eesti Panga Nõukogu esimehe kandidaadiks.

Juhtivkomisjoniks määrati põhiseaduskomisjon.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

 

 

 

 

Riigikogu lahtiste uste päev toob Toompeale kultuuripärandi aasta

Fraktsioonides saab kohtuda saadikutega ja infotunnis esitada küsimusi valitsuse liikmetele. Terve päeva jooksul toimuvad lossis ekskursioonid ning lisaks on võimalus külastada Pika Hermanni torni.

Riigikogu lahtiste uste päev algab pärimusmuusikute tervituskontserdiga Toompea lossi rõdult. Külalisi tervitab lossi hoovis Riigikogu esimees Eiki Nestor.

Keskpäeval vastavad istungisaalis rahva küsimustele peaminister Jüri Ratas, kaitseminister Jüri Luik ja kultuuriminister Indrek Saar.

Kohvikus peetaval arutelul „100 saabunud. Kuidas ja kuhu edasi?“ vahetavad mõtteid Riigikogu liikmed Monika Haukanõmm, Liisa Oviir, Henn Põlluaas, Kersti Sarapuu, Helir-Valdor Seeder ja Urve Tiidus. Arutelu juhib Urmas Vaino.

Koolide ja Riigikogu võistkondade vahelise traditsioonilise mälumängu teemaks on „Eesti Vabariik 100“.

Lahtiste uste päeva lõpetab Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärimusmuusikute hea tuju kontsert Valges saalis.

Esimene iseseisvas Eestis rahva valitud esindus – Asutav Kogu – tuli kokku 23. aprillil 1919. aastal Tallinnas. Riigikogu tähistab seda sündmust igal aastal lahtiste uste päevaga. Tänavu toimub lahtiste uste päev kahekümnendat korda.

Sissepääs, üritused ja tegevused on tasuta.

Päeva programm.

Infotundi saab otseülekandes jälgida Riigikogu kodulehel.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Menetlusse võeti eelnõu emakeelepäeva nimetamiseks riigipühaks

Riigikogu liikmete Krista Aru, Maire Aunaste, Monika Haukanõmme, Ain Lutsepa, Enn Meri, Martin Helme, Laine Randjärve, Artur Talviku, Liina Kersna, Helmen Küti, Henn Põlluaasa, Uno Kaskpeiti ja Raivo Põldaru 19. aprillil algatatud pühade ja tähtpäevade seaduse muutmise seaduse eelnõu (618 SE)

Eelnõu näeb ette riiklik tähtpäev 14. märts – emakeelepäev, nimetada ümber riigipühaks.

Seletuskirjas rõhutatakse, et muudatuse tulemusena väärtustakse inimest ja tema kaudu eesti keelt. Eesti keel riigikeelena on üks meie riigi tugisambaid. See on tugisammas, mis hoiab toimimas asutused, parlamendi, hoiab koos meie koolivõrgu ja mis viib edasi demokraatliku Eesti elu. Keel on üheaegselt võimalus, vahend ja struktuur, millega luuakse iga päev uut elu. Eesti keel on Eesti riiklik taristu, mis vajab pidevat hoolt ja tööd, tunnustust ja kasutamist. Juhtivkomisjoniks määrati põhiseaduskomisjon.

Rahanduskomisjoni 19. aprillil esitatud Riigikogu otsuse “Eesti esindaja nimetamine Põhjamaade Investeerimispanga kontrollkomiteesse” eelnõu (619 OE).

 Eelnõu näeb ette nimetada kontrollkomiteesse Eesti esindajaks 1. juunist 2018 kuni 31. maini 2020 rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin.

Kontrollkomitee moodustatakse eesmärgiga tagada panga tegevuse vastavus põhikirjale. Kontrollkomitee vastutab panga raamatupidamisdokumentide auditeerimise eest ning esitab panga nõukogule iga-aastase audiitorijäreldusotsuse. Kontrollkomitee koosneb kümnest liikmest. Komitee liikmed nimetatakse ametisse kuni kaheks aastaks. Põhjamaade Nõukogu ning Eesti, Läti ja Leedu parlamendid nimetavad igast riigist ühe liikme. Panga Juhatajate Nõukogu nimetab ametisse kaks liiget, kes täidavad komitee juhatuse esimehe ja aseesimehe ülesandeid. Komitee esimehe ja aseesimehe asetäitja kohta täidavad rotatsiooni korras kordamööda erinevate liikmesriikide esindajad. Vastavalt Riigikogu otsusele oli perioodiks 1. juuni 2015 kuni 31. mai 2018 nimetatud kontrollkomiteesse Riigikogu liige Remo Holsmer. Juhtivkomisjoniks määrati rahanduskomisjon.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

 

Riigireformi probleemkomisjon tegi 15. märtsil 2018 toimunud mõttetalgutest kokkuvõtteid

Probleemkomisjoni 19. märtsi istungil tegi mõttetalgutest kokkuvõtteid koos teemalaudade moderaatoritega Külli Taro (Õiguskantsleri kantselei) ja Meelis Kitsing (Arenguseire keskus).

Kokkuvõtteks sedastas komisjon, et riigiaparaadi (sh sihtasutuste, keskuste jt riigieelarvest rahastatavate asutuste) vähendamine on kriitilise tähtsusega, kusjuures seda ei saa teha lihtsalt numbreid tehniliselt kärpides:

Komisjon märkis, et silotornide ja vähese horisontaalse koostöö barjääride murdmiseks on oluline vabaneda nn vale-mentaliteedist, nt ära sekku teise vastutusalasse. Vastupidi – probleemide lahendused peituvad samaaegselt valdkondlikus koostöös ja need tuleb leida ühiselt.

Vaata lisaks

Lisainfo

Kaja Kuivjõgi
Riigireformi probleemkomisjoni nõunik
631 6928

Riigikogu eelinfo reedest pühapäevani, 20. – 22. aprillini

Reede, 20. aprill

Komisjoni istung

Euroopa Liidu asjade komisjonis – kell 10: Eesti seisukohad 27. – 28. aprillil toimuval mitteametlikul ELi majandus- ja rahandusnõukogu (ECOFIN) istungil, kutsutud rahandusminister Toomas Tõniste; seisukoha andmine: Nõukogu määruse eelnõu, millega asutatakse Euroopa kõrgjõudlusega andmetöötluse ühisettevõte (COM(2018) 8), kutsutud Haridus- ja Teadusministeeriumi esindaja.

Sündmus

Kell 15 – Riigikogu esimees Eiki Nestor tervitab Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tänuüritusel „Aasta Tegu 2017“ osalejaid.

Laupäev, 21. aprill

Riigikogu lahtiste uste päev:

Kell 10.45 – tervituskontsert lossi rõdult
Kell 10.55 – Riigikogu esimehe Eiki Nestori tervitus
Kell 11-16 – ekskursioonid lossis, pääs Pika Hermanni torni
Kell 11-16 – kohtumised fraktsioonides Riigikogu liikmetega
Kell 11-16 – vestibüülis Eesti Vabaõhumuuseumi rehetuba koos vokiratta, sukapaela punumise ja kaltsutite tegemisega
Kell 11-16 – lastetoas „Teeme vanad väärtused korda“, Eesti Vabaõhumuuseumi Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskuse Kanut töötuba
Kell 11-16 – kunstisaalis Eesti Meremuuseumi Lennusadama näituse „100 aastat kiilu all“ töötoad ja Lennusadama jahisadam
Kell 11-16 – NUKU muuseumi töötuba „NUKU mängud“ nõupidamiste ruumis L333
Kell 11-16 – konverentsisaalis Eesti Ajaloomuuseumi Laste Vabariik, laste unistuste riigi ehitamine, presidendi portreede meisterdamine ja tegusteeriumide loomine
Kell 11-16 – konverentsisaalis igal täistunnil Eesti multifilmiklassika
Kell 12-13 – infotund Riigikogu istungisaalis, rahva küsimustele vastavad peaminister Jüri Ratas, kaitseminister Jüri Luik ja kultuuriminister Indrek Saar
Kell 13-14 – mälumäng „Eesti Vabariik 100“ Komandandi maja saalis
Kell 13-14 – arutelu „100 saabunud. Kuidas ja kuhu edasi?“ kohvikus, arutlevad Riigikogu liikmed Monika Haukanõmm, Liisa Oviir, Henn Põlluaas, Kersti Sarapuu, Helir-Valdor Seeder ja Urve Tiidus, arutelu juhib Urmas Vaino
Kell 15-16 – hea tuju kontsert valges saalis, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärimusmuusikud

Lahtiste uste päeval osalevad Riigikogu esimees Eiki Nestor, aseesimehed Enn Eesmaa ja Kalle Laanet ning mitmed Riigikogu liikmed.

Lisainfo Riigikogu veebilehel

Sündmus

Kell 10.30 – riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso ja liige Johannes Kert kohtuvad USA Riigikaitse Ülikooli (NDU) Eisenhower kooli vanemohvitseridest kuulajatega.

Välislähetused

19. – 20. aprill
Balti Assamblee Eesti delegatsiooni liikmed Sven Sester ja Rainer Vakra osalevad BA majanduskomisjoni ja keskkonnakomisjoni ühisistungil Vilniuses Leedus.

22. – 27. aprill
Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni esimees Marianne Mikko (22. – 27. aprill) ning liikmed Jaak Madison (23. – 25. aprill) ja Tiit Terik osalevad ENPA 2018. aasta teisel osaistungil Strasbourgis Prantsusmaal.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Erikomisjon arutas Tallinna linna äriühingute ja sihtasutuste nõukogudega seotud küsimusi

„Erikomisjon jõudis seisukohale, et nõukogude liikmete vastutuse sisu ja põhimõtted ning see, mille alusel neid määratakse ei ole selged. Erikomisjoni liikmete arvates on praegune praktika probleemne ega vasta hea haldustava põhimõttele,“ märkis erikomisjoni esimees Andres Herkel.

„Erikomisjon soovitas Tallinna linnal võtta eeskujuks riigi äriühingute nõukogude korrastamiseks astutud sammud, sealhulgas nõukogu liikmete kandidaatide selgitamine avaliku konkursiga ning nimetamiskomiteele sarnase institutsiooni loomine,“ ütles Herkel.

Herkeli sõnul juhib erikomisjon tähelepanu samuti sellele, et nõukogude liikmete tasud on põhjendamatult suured ning samade isikute kuulumine erinevatesse nõukogudesse ei ole mõõdutundeline. „Samuti tekib huvide konflikt, kui nõukogu liige ja sageli ka nõukogu juht on linnavalitsuse liige, kelle ees on nõukogul aruandekohustus. Näiteks kinnitab linnavalitsus kui linna äriühingu üldkoosolek majandusaasta aruande ja selle kohta koostatud nõukogu kirjaliku seisukoha, kus lisaks muule tuleb näidata ka, kuidas nõukogu on aktsiaseltsi tegevust korraldanud ja juhtinud,“ märkis komisjoni esimees.

Lisainfo: Andres Herkel 5056540

Fotod.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Riigikogu ei toetanud lahja alkoholi aktsiisi muutmist

Eelnõu algatajad tõid seletuskirjas välja, et aktsiisimaksud on ka nende hinnangul kahjulike kõrvalmõjudega kaupade tarbimise vähendamisel efektiivne meetod. Samas on eelnõu algatajate sõnul lahja alkoholi aktsiisimäärade kiire tõstmise tõttu suurenenud piirikaubandus ja asendustarbimine ning kahjustada saanud Eesti tootjad, kaubandus ja maksulaekumine. Seletuskirja järgi oli eelnõu eesmärk vähendada piirikaubandust, vältida maksutulude olulist vähenemist, parandada ettevõtete konkurentsivõimet ja arvestada rahvatervise aspektiga.

Eelnõu algatajate esindaja Aivar Sõerd tõi esile Rahandusministeeriumi värske kevadprognoosi, mille järgi on oodata piirikaubanduse kasvu. Tema sõnul pole põhjust arvata, et olukord iseenesest laheneb.

Rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin andis ülevaate komisjoni istungitel arutatust. Ta märkis, et arutelude tulemusel otsustas komisjon eelnõu mitte toetada.

Läbirääkimistel võtsid sõna Jürgen Ligi (RE) ja Mihhail Stalnuhhin (KE).

Juhtivkomisjoni ettepaneku Eesti Reformierakonna fraktsiooni algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu (587 SE) esimesel lugemisel tagasi lükata poolt hääletas 42 ja vastu oli 27 saadikut. Seega langes eelnõu menetlusest välja.

Istungi stenogramm.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata: https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post merilin.kruuse@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee