Leht, mida soovite vaadata, asub veebi täisversioonis. Kas soovite vaadata täisversiooni?

Edasi

Riigikogu

Vabaerakonna fraktsioon andis täna uuesti Riigikogu menetlusse Tööturuteenuste ja -toetuste seaduse ja Töötuskindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, eesmärgiga kiiresti lõpetada õiguskantsleri tuvastatud vastuolu põhiseadusega ja võimaldada äriühingu juhatuse liikmetel saada töötuskindlustushüvitist.

Sotsiaalkomisjoni aseesimehe Monika Haukanõmme sõnul esitab Vabaerakond eelnõu uuesti, et kiirendada protsessi ja lühendada aega, kui riik rikub põhiseaduslikke õigusi. 2014. aastal tehtud muudatuse tõttu ei laiene praegu töötuskindlustusmakseid tasunud isikule õigus saada sissetuleku kaotamise korral töötuskindlustushüvist juhul kui ta on põhitöö kõrval äriühingu juhatuse liige. „Töötuskindlustushüvitise saamiseks peaks ettevõtja ta firma likvideerima või selle juhatusest tagasi astuma, selline ebavõrdne kohtlemine pelgalt äriühingu juhatusse kuulumise fakti tõttu on lisaks põhiseadusele vastuolus ka riigi eesmärgiga arendada väikeettevõtlust,“ ütles Haukanõmm.

Tööturuteenuste ja -toetuste seaduse ja Töötuskindlustuse seaduse muutmisega saab Haukanõmme sõnul õiglus taastatud. Sama eelnõu andis Vabaerakond menetlusse esimest korda 21. septembril 2015, kuid see hääletati menetlusest välja. „Õiguskantsler on 17. detsembri 2015 ettepanekus Riigikogu esimehele kirjutanud samad mõtted, mis olid eelnõus, mis Riigikogu enamuse poolt maha hääletati,“ ütles ta.

Kui üks 2014. a muudatuse põhjendusi oli hoida ära kuritarvitamisi, siis pakutud lahendus on Haukanõmme sõnul olnud kui granaadiga kärbse sihtimine, karistatud on kõiki ettevõtjaid kahtlustades neid pahatahtlikkuses. Töötuskindlustuse süsteemi kuritarvitamist on võimalik vältida, mistõttu ei õigusta ka kuritarvituste risk taolist ebavõrdset kohtlemist .Monika Haukanõmme sõnul oleme e -riigis võimelised hindama seda, kas inimene on töötu või mitte, kas tal on sissetulek või mitte. „Andmed on olemas nii Maksu- ja Tolliametil kui ka töötuks registreerides saab igaüks seda kinnitada. Kui inimene on esitanud valeandmeid, saab ebaõiglaselt makstud toetused tagasi nõuda,“ lausus Haukanõmm.

Kindlustuskaitse võimalused on sellest aastast nii juriidilise isiku juhatuse kui ka nõukogu liikmetele niikuinii vähenenud – ravikindlustuskaitse peale töösuhte lõppemist lühenes kahelt kuult ühele. Seda enam peame taastama võimaluse end töötuna registreerida.

„Peame andma äriühingu juhatuse liikmele õiguse otsustada, kas ta soovib maksta juhatuse liikme tasult töötuskindlustusmakset või mitte ja kui ta on loobunud vabatahtlikult maksu maksmisest on ta võtnud riskid enda kanda,“ lõpetas Haukanõmm.

Lisainfo:
Monika Haukanõmm
Tel 5696 6326
monika.haukanomm@riigikogu.ee

Edastas
Epp Alatalu
Vabaerakonna fraktsiooni meedianõunik
Riigikogu
Epp.Alatalu@riigikogu.ee
6316544, 5121721

Tagasiside