Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon edastas täna parlamendi esimehele Eiki Nestorile kirja, milles väljendati nördimust, et valitsusel on järjekordselt lubatud esitada Riigikogule menetlemiseks ebapraktiline kobareelnõu, mis toob endaga kaasa palju segadust ning võib halvendada vastuvõetavate seaduste kvaliteeti. Fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul näitab valitsus kobareelnõuga lihtsalt enda võimu ja üleolevust parlamendisaadikute suhtes.

„Esmaspäeval menetlusse antud maksupakett on lähemal uurimisel tõeline segapundar. Kobareelnõusse on kokku pandud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadus, sotsiaalmaksuseadus, tulumaksuseadus, Eesti Haigekassaseaduse muutmine ja tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmine. Sisuliselt võib öelda, et ühe eelnõuna on vaja menetleda õlleaktsiisi tõstmist ja haigekassa vahendite tagamist. Valitsuse eelnõude infosüsteemist on võimalik tuvastada, et 8. mail 2015 saadeti ministeeriumite kooskõlastusringile kolm eraldiseisvat eelnõud. Jääb arusaamatuks, mis põhjusel otsustas valitsus ise arutada maksumuudatusi korrektselt kolme erineva seadusena, aga Riigikogule edastada eelnõud liidetuna üheks kobareelnõuks,“ sõnas Kadri Simson.

Simson jätkas: „Taolise kobareelnõu vastu on võidelnud varasemalt näiteks endine Riigikogu esimees Ene Ergma, president Toomas Hendrik Ilves aga ka tänane spiiker Eiki Nestor, kes on sõnanud, et kobareelnõud on tihti arusaamatult ja ebapraktiliselt koostatud ning toovad kaasa segadust ja ebapädeva menetluse komisjonides. Oleks huvitav kuulda, mida ütleb Nestor tänase kobareelnõu kohta, millega tahetakse lihtsalt opositsioonist üle sõita.“

„Opositsioonilt võetakse ju kokku pandud eelnõuga sisuliselt ära võimalus hääletada näiteks tulumaksuvaba miinimumi tõstmise poolt, sest selle poolt hääle andmine tähendaks automaatselt ka kütuseaktsiisi tõusu poolt olemist. Riigikogu kodukord näeb ette, et kui seadus läbib esimese lugemise, siis on riigikogu liikmetel ja fraktsioonidel õigus kümne tööpäeva jooksul esitada omapoolseid muudatusettepanekuid. Seekord aga otsustati kümne päeva asemel anda ainult kolm,“ nentis saadik pettumusega.

„Ma mõistan, et tänase segaduse ja kiirustamise on tinginud valitsuse vajadus maksumuudatused enne esimest juulit läbi suruda, kuid taoline kiirkorras tegemine on praagi tootmine, mille käigus lihtsalt sõidetakse opositsioonist üle,“ lõpetas Kadri Simson.

Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel 53 474 246
Jaan.Mannik@riigikogu.ee

Tagasiside