Leht, mida soovite vaadata, asub veebi täisversioonis. Kas soovite vaadata täisversiooni?

Edasi

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon andis täna sotsiaalkaitseminister Margus Tsahknale üle arupärimise, millega nõutakse vastuseid küsimustele, mis puudutavad puuetega inimestele vajalike abivahendite kättesaadavuse tagamist. Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikme Marika Tuus-Lauli sõnul tuleb ministril selgitada, miks tabas abivahendite hinnatõus inimesi ootamatult ja kuidas kavatsetakse tekkinud probleemid lahendada.

„1. jaanuaril muutus süsteem, kuidas puuetega inimesed saavad endale abivahendeid osta ja rentida. Paraku ei teavitanud keegi sellest neid, kel olid Eestis abivahendeid müüvate ja rentivate firmadega pikaajalised rendilepingud. Nii tõstetigi inimeste jaoks sisuliselt üleöö hinda. Abivahendeid kasutavaid inimesi oleks tulnud muudatustest õigeaegselt teavitada, sest tegemist on tundliku sihtrühmaga, kellesse tuleb suhtuda erilise tähelepanuga. Puudulik teavitus on selgelt Sotsiaalministeeriumi ja Sotsiaalkindlustusameti tegemata töö. Kui enne seadusemuudatust kinnitati, et teenus ei kalline, siis peab ministeerium selle ka tagama,“ sõnas Marika Tuus-Laul.

Kui varasemalt kompenseeris riik inimestele kindla protsendi abivahendi ostu-või rendihinnast, siis tänavusest aastast kehtestatakse piirmäär iga abivahendi keskmise hinna alusel. Süsteemimuudatus tõi kaasa hinnatõusu kõigile, kes kasutavad turu keskmisest kallimaid abivahendeid.

„Soovime arupärimisega kuulda, kuidas plaanib ministeerium tekkinud olukorra lahendada inimestele, kes on lähtuvalt oma puude erilisusest sunnitud kasutama kallimat abivahendit? Esimesed saabunud arved tabasid abivajajaid justkui halb unenägu. Kui määruse eesmärk pidi olema abivahendite kättesaadavuse suurendamine ja inimeste võimaluste laiendamine, siis nii me seda kindlasti ei saavuta. Loodan, et minister Tsahkna võtab abivajajate mure tõsisemalt vaatluse alla ja leiab kiire lahenduse,“ lõpetas Marika Tuus-Laul.

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: 53 474 246
Jaan.Mannik@riigikogu.ee

Tagasiside