Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Urmas Reinsalu ütles täna monopole ohjeldava seaduse teisel lugemisel parlamendi kõnetoolist, et seaduse vastuvõtmine alandab lähematel aastatel Tallinna veehinda kuni veerandi võrra.

Reinsalu meenutab, et Tallinnas Vesi kogus keset majanduskriisi tarbijatelt põhjendamatu tulukuse abil nii suurt tasu, et sai 500 miljonit krooni puhaskasu, mis makstakse aktsionäridele välja.

Ta ütles, et selle seadusega allutatakse kõik kaugkütte-ettevõtted ja suuremad vee-ettevõtted konkurentsiameti kontrollile ning edaspidi kaob võimalus koguda põhjendamatu tulukuse alusel rekordilisi kasumeid ja maksta neid dividendideks.

„Peab lõppema olukord, kus Tallinna Vesi võtab poole miljardi kroonise dividendi ning linnavalitsus laseb sellel juhtuda ega kaitse tarbijate huve,“ lausus Reinsalu. Tema hinnangul vajab Eesti monopolide ohjeldamise seadust, mis tagab riigi kaitse tarbijatele kui nõrgemale poolele.

Riigikogu liige Ken-Marti Vaher prognoosis oma tänases kõnes monopolide ohjeldamise seaduse mõjul lähiaastatel ka küttehindade alanemist. Tarbijate jaoks võib tema hinnangul konkurents soojuse hinda lähiaastatel 10-15 protsendi võrra allapoole tuua.

„Uus seadus eelistab soojuse tootmisel efektiivsemat tehnoloogiat ja kodumaiseid energiaallikaid. Kohalike kütuste kasutuselevõtt võimaldab hindu paarikümne protsendi jagu allapoole tuua,“ ütles Vaher.

Riigikogu võtab monopolide ohjeldamise seaduse vastu homme toimuval eelnõu kolmandal lugemisel.

Tagasiside