Leht, mida soovite vaadata, asub veebi täisversioonis. Kas soovite vaadata täisversiooni?

Edasi

Riigikogu

Pressiteade
24. oktoober

 

Sotsiaaldemokraadid ei pea mõistlikuks kavandatavat erakonnaseaduse piirangut, mis keelab Eestis alaliselt elavatel mittekodanikel erakondadele raha annetamise.

Täna riigikogus esimese lugemise läbinud eelnõu ei luba enam ei parteidele ega valimisliitudele annetada „halli passi“ omanikel, kel samas on õigus osaleda kohalikus poliitikas.

„Paljudele meie riigis elavatele inimestele, kes tahavad ühiskonnaelus osaleda ja kes käivad kohalikel valimistel hääletamas, saadetakse järjekordne signaal, et nad ei ole võrdsed ülejäänud Eesti inimestega,“ ütles SDE fraktsiooni aseesimees Indrek Saar. „Samuti ei ole nad võrdsed Lätis, Küprosel, Bulgaarias, Londonis või kus iganes elavate Euroopa Liidu kodanikega, kes tohivad Eesti erakondadele annetada.“

Saare sõnul on kavandatava piirangu valguses põhjust küsida, kas me ikka tahame, et siinsed alalised elanikud integreeruksid ja tunneksid end ühiskonna väärikate liikmetena.

„Ajal, kus me Euroopa Liidu kodanikel võimaldame erakondadele annetada ja Eesti poliitikasse sekkuda, tegi riigikogu juhatus otsuse, et Euroopa Liidu kodanikud ei ole riigikogu saali teretulnud, kuna see olevat sekkumine meie sisepoliitikasse. Selline käitumine on jahmatavalt kahepalgeline,“ osutas Saar hiljutisele juhtumile, kus Soome haridusministril ei lubatud parlamendi täiskogu ette esinema tulla.

Eestis elavaid kodakondsuseta isikuid käsitletakse sisuliselt välisriikide agentidena, leidis Saar. „Eelnõusse kirjutatud piirang sarnaneb Vene Föderatsioonis läbiviidava valitsusest sõltumatute organisatsioonide tagakiusamise kampaaniaga, kus välismaalt raha saavaid organisatsioone sunnitakse määratlema end “välisagentidena,““ sõnas ta.

Veel kritiseeris Saar seda, et põhiseaduskomisjoni algatatud eelnõu ei näe ette valimiskampaania mahtude vähendamist. Positiivsena tõi ta esile selle, et paraneb nende erakondade rahastamine, kelle häältesaak jäi valimistel alla viie protsendi künnise. Samuti vähendab eelnõu riigikogu valimistel osalemise kautsjoni.

Täiendav info:
Indrek Saar
5082436

 

 

Tagasiside