Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu kinnitas täna seaduse, mis annab perearstidele õiguse osutada radioloogiateenuseid ja nii oma patsiente tõhusamalt ning operatiivsemalt ravida. Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatuste poolt hääletas 70 saadikut.

„Perearstid said nüüd võimaluse osutada radioloogiateenuseid röntgeniülesvõtete ja sonograafiliste uuringute mahus. Senini oli seadusandlus välistanud sisulise diagnostika meditsiini esmatasandil ehk siis perearstikeskustes” ütles sotsiaalkomisjoni esimees ja seaduse üks algatajaid Helmen Kütt.

Küti sõnul aitab see pikalt oodatud muudatus perearstidel paremini inimesi ravida, kuna osa uuringuid saab kohapeal ära teha. ”Just maal elavad patsiendid hoiavad aga kokku aega ja raha, kuna nad ei pea ühe röntgeniülesvõtte pärast suuremasse keskusesse sõitma. Lõppkokkuvõttes aitab riigikogu otsus lühendada ravijärjekordi ning liigub selles suunas, et patsient oleks õigel ajal õiges kohas. Kaks kolmandikku erakorralise meditsiini osakondade ja kitsama erialaspetsialistide patsientidest on täna need, kes võiksid saada head arstiabi kodulähedasest perearstikeskusest,” rääkis Kütt.

Tema kinnitusel on täiesti alusetud hirmud, nagu võiks perearstide rolli laiendamine patsiente ohustada. „Kui on täidetud nõuded uuringu valikule, ruumile, aparatuurile, personali koolitusele ning toimub koostöö radioloogiga ja uuringud arhiveeritakse pildipangas, siis on tagatud nii kvaliteet kui ohutus. Arstil on suur vastutus patsiendi ees ja esimene reegel on mitte kahjustada patsienti,” selgitas Kütt. Tema sõnul ei saa ega tohigi olla vahet, kas röntgenikabinet asub Tartus või suuremas maa-asulas, sest nõuded on kõigile samad. Samas ei teki ühelegi perearstile kohustust tegeleda radioloogiliste uuringutega.

Sotsiaaldemokraat Helmen Küti kõrval algatasid selle seaduse 2016. aastal Mark Soosaar, reformierakondlane Jüri Jaanson ja Isamaa poliitik Andres Metsoja.

Täiendav info: Helmen Kütt, 5114339

Tagasiside