Leht, mida soovite vaadata, asub veebi täisversioonis. Kas soovite vaadata täisversiooni?

Edasi

Riigikogu

Pressiteade
26. september

 

Sotsiaaldemokraadid tahavad täna algatatud eelnõuga panna valitsusele kohustuse töötada välja toimiv süsteem, mis teeb hooldusravi kõigile abivajajatele kättesaadavaks ja aitab vähendada omastehooldajate ränka koormat.

„Teeme oma ettepaneku teistkordselt. Meie esimene eelnõu pälvis sotsiaalkomisjoni üksmeelse toetuse, aga ei kogunud kahjuks riigikogu täiskogus vajalikke toetushääli, sest paljud saadikud jätsid hääletamata. Sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna ütles siis, et riigi ja omavalitsuste ülesanne on välja töötada terviklik süsteem, mis lähtub eelkõige iga abivajaja huvidest ja inimeste murede lahendamisest. Samas on veendunud ka sotsiaaldemokraadid, mistõttu anname me riigikogu liikmetele ja sealhulgas ka komisjoni esimehele võimaluse uuesti nii olulise otsuse poolt hääletada,“ ütles Eiki Nestor.

Eesti hooldusravivõrgu arengukava 2004–2015 tõdeb, et tervishoiu– ja hoolekandesüsteemide lahusus on viinud olukorrani, kus inimestele ei suudeta pakkuda korralikku teenust. „Sisulise vastuseid pole küsimustele, mis puudutavad nii süsteemset lähenemisest hooldusravile kui selle rahastamist,“ sõnas Nestor.

Sotsiaalkomisjoni liikme Helmen Küti väitel on täna suur osa hoolekandest pandud omastehooldajate õlule, kelle kuutasuks on vaid 15 või 25 eurot. „Probleemi lahendamine pole võimalik ilma kogu süsteemi korrastamiseta. Olukorras, kus elanikkond vananeb ja maksumaksjate arv väheneb, tuleb siin targemalt kasutada nii raha kui ka inimvara,“ sõnas Kütt.

Praegu rahastatakse hooldusravi kas haigekassa vahenditest, riigieelarvest, omavalitsuse eelarvetest või siis inimeste omaosaluse arvelt, eirates tõsiasja, et inimesed vajavad korraga nii hooldust kui ravi.

Sotsiaaldemokraadid tahavad selle süsteemituse lõpetada ja tagada kõigile patsientidele kättesaadava ning jõukohase omaosalusega hooldusravi.

Täiendav info:
Eiki Nestor, 5183432
Helmen Kütt, 5114339

 

 

Tagasiside