Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vilniuses toimuval Euroopa Liidu parlamentide väliskomisjonide esimeeste kohtumisel osaleva Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni arvates on ühenduse välispoliitika kohati liigselt bürokratiseerunud, mis takistab sõnastada ja seejärel ka saavutada strateegilisi eesmärke.

“Idapartnerlus on olnud kindlasti oluline tööriist Euroopa Liidu suhtluses oma idapoolsete naabritega. Moldova ja Gruusia teevad Vilniuse tippkohtumisel olulise sammu Euroopa väärtus- ja õigusruumiga lõimumisel,” ütles Mihkelson.

“Samas on viimased nädalad toonud ka tõsiseid tagasilööke. Armeenia otsustas ootamatult liituda Venemaa juhitud tolliliiduga ning Ukraina peatas ettevalmistused assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe sõlmimiseks Euroopa Liiduga,” meenutas Mihkelson.

Tema sõnul sõltub mõistagi regiooni riikide areng eeskätt nende endi soovidest ja eesmärkidest ja keegi ei saa nende eest tööd ära teha.

„Samas peame küsima, miks pole Euroopa Liit Euroopasse kuuluvatele riikidele sedavõrd atraktiivne, et lõimumise nimel rohkem pingutada. Kas selle põhjuseks võib olla Euroopa liigne bürokraatlikkus ka kõige väiksema lõimumissammu tegemisel?” küsis Mihkelson ning lisas, et “selgema ja jõulisema välispoliitika elluviimiseks oleks Euroopa Liidul vaja enam poliitilist tahet ning vähem bürokraatlikku segadust”.’

“Vilniuse tippkohtumine peab andma Euroopa Liidule selge signaali, et idanaabrite tulevik omab otsest ja kaugeleulatuvat mõju kogu kontinendi tulevikule. Seepärast tuleb ka eelolevatel kuudel Euroopa Liidul koos pühendada diplomaatilist kapitali Ukraina, Moldova, Gruusia ja teiste lõimumispüüdluste toetamiseks,” rõhutas Mihkelson.

Marko Mihkelson osaleb Vilniuses Euroopa Liidu parlamentide väliskomisjonide esimeeste kohtumisel ja parlamentaarse demokraatia foorumil, mille põhiteemaks on idapartnerlus.

Tagasiside