Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma tunnustas täna Riigikogu Valges saalis kodanikuühiskonna aasta tegijate autasustamisel meie kodanikuühiskonna tegevust. 

Ergma hinnangul on raske nõustuda väitega, et allkirjade kogumised ja meeleavaldused on tõelise kodanikuühiskonna mõõdupuu. Pigem on see tagajärg, reageerimine kusagil varem tehtud vigadele. Sageli vallandub lausa ahelreaktsioon, kuid küsimus on, kas emotsioonide foonil tehtavad teod viivad ka hea lõpptulemuseni. 

Ergma ütles, et mulluse tegevuse eest tunnustame tänagi siin mitut protestiliikumist ja teda valdavad seetõttu kahetised tunded. ”Ühest küljest rõõm, et kodanikud tahavad ja suudavad end kuuldavaks teha. Teisalt teeb mind aga kurvaks, et asjad nii kaugele peavad minema, kus alles barrikaadidel või kohtus tõe ja õiguseni jõutakse. Et siis saaks emb-kumb pool käsi hõõruda – meie võit!” märkis ta. 

Riigikogu esimees toonitas, et riigi ja rahva suhe ei saa olla sport või sõda, kus ühed on võitjad ja teised kaotajad. Pole ju nii, et meil on üks kodanike riik ja teine valitsuse oma, või üks tööandjate ja teine töövõtjate riik. Täna võidab üks, homme teine. ”Ei, see on ikka kõik meie üks Eesti, mis on tervikuna nõrgem iga lahingu järel. Järgmisel hommikul ärgates peame ju kõik koos ikka siinsamas edasi elama ja töötama,” ütles Ergma. 

Ta märkis, et enamasti pole selgegi, kes ja millal järjekordse vastuseisu põhjustas. Või kas ta tegi seda teadlikult, kogemata, üritas nalja teha või provotseerida. Paraku ei soodusta mõistlikku arutelu ka meedia, mis näitab eeskuju, et vaenu õhutamine ongi õige suhtlusviis. 

Ergma ütles, et rääkima peab, ja isegi üks väljakäidud kehv mõte võib tekitada kaks uut ja paremat. ”Algselt sõnastatud mure võib osutuda vähetähtsaks, aga arutelu käigus jõuame asja tegeliku tuumani,” selgitas ta. 

Ergma avaldas lootust, et riik ja kodanikuühiskond liiguvad koos selles suunas, et kõigil meil oleks siin Eestis hea elada. 

Vabaühenduste liit valis 70 kandidaadi seast välja kuus kodanikuühiskonna aasta tegijat, kes said tiitli pidulikult kätte täna Toompea lossi Valges saalis toimunud pidulikul tseremoonial. 

Pildid ürituselt on internetis siin:

Riigikogu pressitalitus

 

 

Tagasiside