Leht, mida soovite vaadata, asub veebi täisversioonis. Kas soovite vaadata täisversiooni?

Edasi

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas sotsiaalminister Taavi Rõivas Kadri Simsoni esitatud küsimusele pensionide kohta. 

Simson märkis, et sellel aastal ei tõusnud pensioniindeks nii palju, nagu indekseerimine oleks eeldanud: 7% asemel tõusis 5%. Ta küsis, kas sotsiaalministeeriumil on mingi plaan või ajagraafik, kuidas meie pensionide ostujõud taastada 2010. aasta tasemele? 

Rõivase sõnul peame kindlasti seisma selle eest, et ka tulevatel aastatel saaksid pensionid kasvada ja kasvada kiiremini, kui tõuseb elukallidus. Peamiseks, isegi ainsaks võimaluseks on see, et Eesti jätkab majanduskasvu soosivat poliitikat. Ainus kestlik pensionikasvu allikas on majanduskasv, selgitas sotsiaalminister. 

Rõivas märkis, et pensione tõstetakse riigile jõukohases maksimaalses määras. Ta kinnitas ka, et pensione tõstetakse vastavalt seaduses ettenähtud kriteeriumidele. 

Majanduskasv panustab otseselt pensioni kasvu läbi sotsiaalmaksu laekumise. Majanduskasvule lisaks on ka teisi tegureid, mis on kas otseselt või kaudselt seotud majanduse käekäiguga. See on aidanud Eestil ühena vähestest Euroopa riikidest sellisel määral viimastel aastatel pensione tõsta. Ta tõi ühe näitena tööpuuduse kiire vähenemise. „Võrreldes 2,5 aasta taguse ajaga on meil tööpuudus üle kahe korra vähenenud. Tänu sellele on meil rohkem inimesi, kes maksavad sotsiaalmaksu. Tänu sellele on meil pensionikassas rohkem raha ja tänu sellele saame maksta kõrgemaid pensione,“ selgitas sotsiaalminister. 

Ta lisas, et kõik need sammud vajavad riigi järjekindla poliitika ajamist soodustamaks majanduskasvu, mida ei tohi pidurdada kõikvõimalike lisakoormiste või administratiivsete tõketega. „Seetõttu on eriti just eakate inimeste huvides, aga loomulikult kogu ühiskonna huvides, et Eestis jätkuks poliitika, mis soosib majanduskasvu,“ rõhutas Rõivas. 

Sotsiaalminister vastas veel Marika Tuus-Lauli esitatud küsimusele sotsiaalhoolduse kohta. 

Peaministri ülesannetes olev kaitseminister Urmas Reinsalu vastas Inara Luigase esitatud küsimusele riiklikule looduskaitse alale radarijaama ehituse kohta. 

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts vastas Karel Rüütli esitatud küsimusele taastuvenergia toetuste kohta. 

Infotunni stenogramm

Riigikogu pressitalitus 

Tagasiside