Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu keskkonnakomisjoni tänasel väljasõiduistungil Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuses Jõelähtmel tutvutakse toidujäätmete käitlemisega ja koostöös Toidupangaga otsitakse lahendusi, kuidas kasutuskõlblik toit ei jõuaks prügimäele.

Keskkonnakomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul on üheks jäätmekäitluse väljakutseks toidujäätmete vähendamine. „Toidu raiskamisest on saanud järjest olulisem probleem. Tegemist on igapäevase ressursside raiskamisega, millel on ka selge negatiivne keskkonnamõju. Väljasõiduistungil ongi tähelepanu keskmes toidujäätmete käitlemine ja nende tekkimise  vähendamine,“ ütles Vakra. Ta selgitas, et jäätmekeskuses soovitakse saada  ülevaade, kui palju tekib Eestis toidujäätmeid ja kuidas neid käideldakse. Samuti soovib keskkonnakomisjon teada, kas annaks juba vahetult enne  parima tähtaja lõppu kasutuskõlblikku toitu efektiivsemalt abivajajateni viia. Sellega saab ka toidujäätme tekkimist vähendada. Vakra lisas, et kauplustes jääb realiseerimata umbes  12 000 tonni toidukaupu aastas, millest pool suunatakse jäätmetena käitlusesse. Lisaks käitlusvõimaluste arendamisele, tuleks mõelda veel kasutuskõlbliku toidu paremat suunamist abivajajateni – praegu tegeleb sellega Eesti Toidupank.

Statistika kohaselt tekib Euroopa Liidus ligikaudu 100 miljonit tonni toidujäätmeid aastas, millest kuni pool toodetud toidust jääb kasutamata inimtoiduna. Euroopa Liit on viimasel aastatel üha rohkem tähelepanu pööramas toidujäätmete vältimisele ja vähendamisele. Euroopa Komisjon on rõhutanud vajadust välja töötada EL-i tasandil ühtne meetod toidujäätmete tekke ja toidu raiskamise probleemide lahendamiseks ja selle üle arvestuse pidamiseks. Samuti on vaja muuta jäätmeid, toitu ja sööta käsitlevad EL-i õigusaktid selgemaks, lihtsustada toiduainete annetamist ning toidujäätmete ja kõrvalsaaduste ohutut kasutamist. Toidujäätmete teke ja vältimine on eraldi märksõna ja eesmärgina välja toodud ka Eesti riiklikus jäätmekavas 2014-2020.

Keskkonnakomisjoni väljasõiduistungile on kutsutud ka Keskkonnaministeeriumi ja Toidupanga esindajad.

Lisainfo: Rainer Vakra, 5800 2828

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

 

 

 

 

Tagasiside