Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu konverentsisaalis toimuval seminaril „Pariisi kliimakonverents – kellele võimalus, kellele väljakutse?“ tõi Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra esile vajaduse otsustavamalt võidelda kliimamuutusi põhjustavate tegurite vastu.

“Ootame Pariisi kohtumiselt edasiminekut kliimamuutuste vastu võitlemisel. Peame saavutama kokkulepped, mis peavad olema sõnaselged ja tulemustele suunatud. Sõnum on selge, sest senise saastava eluviisiga maailm ei saa enam edasi minna olukorras, kus kasvab rahvaarv,“ ütles Vakra. Tema sõnul on tuleviku Euroopas võitjad need, kes võimalikult vähese keskkonna ja sotsiaalse kuluga enim väärtust suudavad luua.

„Kliimapoliitika ei peaks meie jaoks olema pelgalt kohustuste täitmine vaid vastupidi võimalus pikemas perspektiivis Eesti elukeskkonna parandamiseks, innovatsiooni ja majanduse elavdamiseks,“ selgitas Vakra.

Tema sõnul on toimumas energeetikas väga kiired muutused, analoogselt 1990-ndate IT sektoriga. 15 aasta pärast, aastal 2030, on pilt radikaalselt teistsugune. „Eesti peaks jõuliselt panustama taastuvenergia ja energiasäästulahenduste arendustele, et olla selles sektoris ka esimeste hulgas nagu suutsime 1990-ndate keskel teisi ennetada IT vallas,“ märkis Vakra. Tema hinnangul võiks Eestisse tekkida taastuvenergia kompetentsikeskus, mis lisab majandusele väärtust kasvatades eksporti ning loob kõrge kvalifikatsiooniga töökohti. „Eestis on suurepärased ressursid taastuvenergia tootmiseks. Tõhusam taastuvenergiapoliitika annaks Eestile võimaluse muutuda taastuvenergia ekspordist tulu teenivaks riigiks ja seda maksumaksjate rahakotti koormamata. Fookus puhastele allikatele tõotab soodsamat energiahinda, töökohti ja uut vedurit Eesti majandusele,“ ütles Vakra.

Seminari korraldavad Riigikogu keskkonnakomisjon, Keskkonnaministeerium, Prantsuse Suursaatkond Eestis, Taastuvenergia Koda ja Eestimaa Looduse Fond. Seminaril arutletakse, kas ja kuidas üleminek puhtamale majandusele võiks panustada majanduskasvu ning anda kasu nendele riikidele, kes on kliimamuutuste vastases võitluses esirinnas.

Seminaril esinevad keskkonnaminister Marko Pomerants, Prantsuse suursaadik Eestis Michel Raineri, Riigikogu liikmed Keit Pentus-Rosimannus ja Artur Talvik ning erinevate organisatsioonide esindajad.

Lisainfo: Rainer Vakra, 5800 2828

Fotod seminarilt:

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 6316351, 51902837

gunnar.paal@riigikogu.ee

Tagasiside