Leht, mida soovite vaadata, asub veebi täisversioonis. Kas soovite vaadata täisversiooni?

Edasi

Riigikogu

OSCE vaatlusmissioonil Makedoonias viibinud Riigikogu liikmed Juku-Kalle Raid ja Väino Linde valimistel rikkumisi ei täheldanud. 

„See kui üks või teine riik kutsub enda sisevalimisi vaatlema OSCE esindajaid, on iseenesest hea märk. See näitab soovi, et välisilm loeks selle protseduuri  demokraatlikuks ja rahvusvahelistele nõuetele vastavaks. See  kehtib täiel määral ka Makedoonia suhtes, kes osana endisest Jugoslaaviast on ikka veel oma praeguse riiginime pärast tülis Euroopa Liitu kuuluva  Kreekaga“, selgitas Juku-Kalle Raid.
.
Linde ja Raidi sõnul kulgesid valimised rahulikult ning nemad rikkumisi ei täheldanud. Linde ja Raid vaatlesid valimisi OSCE koosseisus Makedoonia väikelinnas Prilepis. OSCE kohalviibimine Makedoonias oli üles ehitatud tavapärasel viisil. Kümmekond nn. pikaajalist vaatlejat olid kohal juba mitu kuud enne valimisi ning viisid end kurssi vastava ettevalmistusperioodiga, eriti osas, mis käsitles valimiskampaaniat ning erakondade võrdseid võimalusi selles osaleda. Et saada ülevaadet valimispäeval toimuvast ning eriti sellest, kuidas valimised organiseeritud olid, oli kohale kutsutud veel umbes sadakond nn. lühiajalist vaatlejat väga erinevatest maailma ja Euroopa riikidest, sh. Eestist“, andis missioonist ülevaate Linde.
 
Raid möönis, et paraku OSCE silm kõikjale ei ulatu. „Makedoonia on äärmiselt politiseeritud riik ning kohalikud kurdavad, kuidas ilma parteilise kuuluvuseta on raske isegi tööle saada. Samas on suurim tööandja riik ning erasektor väga õhuke. Kohalikud rääkisid OSCE vaatlejatele, kuidas üks või teine tööandja nõudis, et valijad valimisboksis oma täidetud hääletussedelist teeksid mobiiliga pilti – seega oli surve kontrollimaks inimeste meelsust ning veendumaks, et nad ikka „õigesti“ hääletasid. Paraku ei saanud OSCE vaatlejad valijale boksi järele minna ja tõestada selliseid asju“, nentis Raid.
 
Linde ja Raid märkisid, et tänavavestluste käigus jagunesid valijad kaheks: osa inimesi soovisid võimul oleva koalitsiooni jätkamist,  teised olid muutuste poolt. Noored suhtusid valimistesse üsna leigelt. Ka valimisjaoskondades oli neid vähe näha. Noortele sobivaid  e-valimisi nagu Eestis, seal pole, täheldasid Makedoonias valimisi vaadelnud Linde ja Raid.
 
Riigikogu pressitalitus
 
 
Tagasiside