Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Henn Põlluaas uuris infotunnis peaminister Kaja Kallaselt, miks Eesti kaitseväelased jätkavad Mali missioonil osalemist.

Põlluaas märkis küsimust esitades, et kaitseminister ütles septembris, et kui Malisse tulevad Vene palgasõdurid, siis Eesti lahkub sealt. „Täna on olukord selline, et rootslased tulevad sealt juba ära, Wagneri palgasõdurid on sees, koolitavad Mali sõjaväelasi ja meie oleme selle läbi justkui liitlased Putini Venemaaga nende ambitsioone tagamas Aafrika džunglites. Kaitseminister on väitnud, et me ei tule sealt ära.“ Põlluaas palus peaministril olukorda selgitada.

Kaja Kallas ütles vastuses, et rootslaste lahkumine oli ette planeeritud ja see ei olnud uudis. Ta rõhutas, et Mali olukorda jälgitakse pingsalt ja eestlased ei võitle kuidagi Wagneriga koos ega Wagneriga kõrvuti. „Me kindlasti ei toeta kuidagi Putini samme ega Venemaa tegevust Malis, vaid me oleme seal koos liitlastega ja seda liitlastega missiooni me ka jätkame,“ sõnas Kallas.

Peaminister lisas, et missioonidel osalemine annab meie sõduritele praktilist väljaõpet, mida nad mujalt ei saa ning see tugevdab Eesti julgeolekut, kui meil on sõdurid, kes on harjunud tegutsema reaalses konflikti olukorras.

„Eesti välispoliitika üks põhimõtteid on olnud see, et mitte kunagi enam üksi. Ja kui me tegutseme koos oma liitlastega, siis me aitame neid liitlasi siis, kui neil on abi vaja, ja me teame, et liitlased tulevad meile appi kollektiivkaitse raames siis, kui meil on seda abi vaja,“ ütles Kallas. Ta täpsustas et tänane julgeolekuolukord, mis Euroopas valitseb, on otseseks murekohaks. „Ja seetõttu me peame tegema täiendavad sammud, et oma julgeolekut kaitsta. Ja see on kõik osake meie kaitsevõimest ja see on kõik osake meie julgeolekust.“

Veel kinnitas peaminister, et Mali missioon toimetab Riigikogu poolt antud mandaadi raames.

Peaminister Kaja Kallas vastas ka Indrek Saare küsimusele energiakriisist, Helir-Valdor Seederi küsimusele kriiside lahendustest, Aivar Koka küsimusele energiakriisist, Merry Aarti küsimusele perearstidele surve avaldamisest, Peeter Ernitsa küsimusele süvariigist ning Paul Puustusmaa küsimusele energiahinnakriisist ja lahendusmeetmetest.

Keskkonnaminister Erki Savisaar vastas Jevgeni Ossinovski küsimusele keskkonnapoliitika kohta ja Andres Metsoja küsimusele rohepöörde kohta.

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna vastas Helmen Küti küsimusele erakoolide tuleviku kohta.

Infotunni stenogramm.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post veiko.pesur@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee

Tagasiside