Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni liikmed Heljo Pikhof ja Sven Sester vaatlevad pühapäeval toimuvaid parlamendivalimisi Kirgiisi Vabariigi pealinnas Biškekis.

„Kõrgõzstanis on viimastel kuudel toimunud suured muutused,“ lausus delegatsiooni liige Heljo Pikhof. „Riigis on ainuüksi sel aastal läbi viidud kaks referendumit. Ette võetud muutused rajavad teed presidentaalse valitsemissüsteemi poole,“ sõnas Pikhof. Ta lisas, et valimisvaatlejate ülesanne on anda valimistele aus ja erapooletu hinnang.

Sven Sester nentis, et pühapäevased parlamendivalimised on murdeline hetk Kõrgõzstani riigijuhtimises. „Selle vaatlusmissiooni mastaapsus kinnitab seejuures, et rahvusvaheline üldsus jälgib tähelepanelikult Kõrgõzstanis ette võetud muutuste suunda ning eelseisvate valimiste läbiviimise korrektsust ja läbipaistvust,“ lisas Sester.

OSCE PA organiseeritud missiooni raames vaatleb Kõrgõzstani parlamendivalimisi üle 60 rahvusparlamendi liikme 21 riigist. Kokku osaleb missioonil enam kui 300 vaatlejat. OSCE demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) on Kirgiisi Vabariigis valimisi ja referendumeid vaadelnud 13 korral, viimati tänavu jaanuaris, mil riigis valiti presidenti.

Vaatlusmissioonidele lähetamine on tähtis osa OSCE tööst alates 1993. aastast. Kohapeal jälgitakse valimiste korraldamise legitiimsust ja vastavust demokraatia traditsioonidele. Vaatlejad hindavad ka, kuidas on riigis rakendatud varasemaid valimistega seotud soovitusi.

Lisainfo:
Heljo Pikhof +372 511 9637
Sven Sester +372 504 9222

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post merilin.kruuse@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee

Tagasiside