Leht, mida soovite vaadata, asub veebi täisversioonis. Kas soovite vaadata täisversiooni?

Edasi

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni liikmed kohtusid täna Ukraina raada julgeoleku- ja kaitsekomisjoni delegatsiooniga ning avaldasid toetust riigi püüdlustele liituda NATO ja Euroopa Liiduga.

„Ukraina soov liituda Euroopa Liidu ja NATOga on nüüd Ülemraada poolt fikseeritud ka Ukraina põhiseaduses, Eesti kindlasti toetab Ukraina soovi läänemaailmaga integreerumisel,“ sõnas komisjoni esimees Hannes Hanso.

Kohtumisel arutati ka kujunenud julgeolekupoliitilist olukorda ja võimalikke teid Ukrainas valitseva olukorra lahendamiseks. „Eesti ei tunnusta kunagi Krimmi ebaseaduslikku annekteerimist Venemaa poolt ja avaldab jätkuvalt toetust Ukraina territoriaalsele terviklikkusele,“ ütles Hanso.

Hanso märkis, et eriti murelikuks teeb Venemaa pikaajaline agressioon Aasovi merel. „See on vastuolus nii rahvusvahelise õiguse kui ka heanaaberlike suhete olemusega. Riigikogu võttis detsembris vastu ka avalduse, millega väljendab toetust Ukraina vääramatule õigusele kaitsta oma territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust.“

Komisjoni liige Ants Laaneots ütles, et Ukraina teeb samaaegselt sõjapidamisega idas ka pingutusi, et läbi viia ulatuslikke reforme ja läheneda Euroopa Liidule ja NATOle. Laaneotsa sõnul toetab Eesti idapartnerluse raames nii reformidega jätkamisel kui ka nõustab ja abistab Ukrainat e-riigi ülesehitamisel. „Eesti on ise oma kaitseväe ülesehitamisel liitlastelt ja sõpradelt palju abi saanud ja me teame kui oluline on samasugune abi ukrainlastele.“

Eesti-Ukraina parlamendirühma esimees Johannes Kert märkis, et Ukraina raada riigikaitse komisjoniga kohtumine on saanud juba traditsiooniks. „Kõnelesime täna Eesti ja Ukraina kahepoolsetest suhetest riigikaitse valdkonnas. Ühiselt leidsime, et koostöö on olnud viljakas ja peaks vähemalt samas mahus ka jätkuma,“ rääkis Kert. Ta lisas, et Ukraina tunnustab Eestit kui üht nende aktiivseimat toetajat ja Eesti on tänulik Ukrainale, et meie kaitseväelased saavad seal hindamatuid kogemusi ja teadmisi omandada.

Kohtumisel leidsid käsitlemist ka Ukraina parlamendivalimistega seonduv ja pooled vahetasid informatsiooni Venemaa mõjutustegevusest ning rääkisid hübriidsõja taktikatest. Lisaks tutvustasid riigikaitsekomisjoni liikmed Eesti riigikaitse süsteemi, rääkisid territoriaalkaitsest, ajateenistusest ja Kaitseliidust.

Kohtumise fotod

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post veiko.pesur@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee

Tagasiside