Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liikmed Väino Linde ja Jaanus Tamkivi osalevad OSCE (Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon) ajaloos seni suurima, enam kui 1000-liikmelise ametliku vaatlejadelegatsiooni koosseisus pühapäeval toimuvate Ukraina presidendivalimiste vaatlemisel.

Hetkel Kiievis viibiv Linde ütles, et õhkkond pealinnas on rahulik, peatänaval on üles pandud telgid ja meenutatakse ka Maidani. „Valimisi on tunda isegi mõnevõrra kesiselt, reklaami on märgata, kuid mitte ülearu palju,“ ütles OSCE Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni juht Linde.

Enne missioonile minekut tutvustatakse vaatlejatele põhjalikult kehtivat seadusandlust ja presidendikandidaate, kohtutakse  erakondade esindajate, ajakirjanike, valitsusväliste organisatsioonide ning pikaajaliselt riigis viibivate rahvusvaheliste ekspertidega.

„Arvestades tänast situatsiooni ei saa eeldada, et presidendivalimine viiks kohe Ukraina konsolideerumise poole ja riik pöörduks taas tasakaaluka arengu teele. Tõsi, see on üks esimesi samme selleks,“ märkis Linde. Tema sõnul peavad presidendikandidaadid olema valmis vastama keerukatele küsimustele riigi edasise arengu kohta, aga ka suhete kohta Venemaa, EL-i ja NATO-ga.

„Me ju mõistame hästi valimiste tähtsust Ukrainale kriitilisel ajal. Me kõik loodame, et peale presidendivalimisi Ukrainas olukord stabiliseerub,“ lisas Linde. „Seejuures on oluline, et valimised toimuksid vastavuses Euroopa standarditele.“

Arvukate vaatlejate tööd Ukrainas koordineerib ja juhib OSCE Parlamentaarse Assamblee endine kauaaegne president João Soares Portugalist, kelle määras sellele ametikohale eesistujamaa Šveitsi president ja välisminister Didier Burkhalter.

Ametlikku seisukohta valimiste kohta on oodata kõige varem esmaspäeval. Väino Linde ja Jaanus Tamkivi vaatlevad 25. mail toimuvaid presidendivalimisi praegustel andmetel Kiievi lähistel.

Tagasiside