Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjon käsitleb täna toimuval seminaril ettepanekuid Eesti välisteenistuse tugevdamiseks.

Kell 11 Riigikogu konverentsisaalis algavast seminarist toimub veebiülekanne.

Ettekande teevad Välisministeeriumi kantsler Rainer Saks ja Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu. Ettekannetele järgneb arutelu.

Komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul vajab Eesti välisteenistus kõrgendatud tähelepanu, sest tegemist on meie julgeoleku ja rahvusvahelise konkurentsi eesliini töötajatega. Väliskomisjon esitab oma seisukohad lõplikult 12. veebruaril Riigikogus toimuval välispoliitika debatil.

„Julgeolekupoliitika on ja jääb Eesti välispoliitika raskuskeskmeks, kuid välismajandus peab tõusma lähiaastatel välisteenistuse jaoks samavõrd oluliseks prioriteediks,“ tõi Mihkelson esile ühe soovituse. „Riik saab ja peab toetama erasektorit, panustades koos üha enam teadus- ja arendustegevusse, edendama eelkõige Eesti toodangu eksporti ning meelitama võimalikult kõrge lisandväärtusega välismaiseid otseinvesteeringuid.“

Komisjon peab vajalikuks Eesti välispoliitiliste huvide ja pikaajaliste eesmärkide sõnastamiseks alustada laiapindset arutelu, kuhu on kaasatud Riigikogus esindatud erakonnad, ministeeriumid ja sihtasutused, Vabariigi President, mõttekojad, erasektor ning akadeemilised organisatsioonid.

Komisjoni soovituste hulgas on ka väliskaubandus- ja arengukoostööministri portfelli loomine, kelle alluvusse koondatakse kõik selle valdkonna asutused ja spetsialistid.

Väliskomisjoni soovituste aluseks on Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse analüüs „Eesti välisteenistuse tugevdamine“ ja komisjonis toimunud kuulamised.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee 
Päringud: press@riigikogu.ee

Tagasiside